CO JE LAMINÁTOVÁ PODLAHA?
Laminátová podlaha je vrstvená podlaha, kde nosnou konstrukcí tvoří dřevotřísková deska (HDF), na ní je nalisovaný odolný ochranný film spolu s atraktivním dekorem a na spodní straně stabilizační film bránící proniknutí vlhkosti.
Sortiment na trhu s laminátovými podlahami hýří pestrostí barev, struktur, stylů a profilů a objevují se stále nové prvky, které posouvají kvalitativní parametry, povrchovou úpravu nebo způsob jejich kladení k stále větší dokonalosti. Mezi nimi lze vybrat vhodnou podlahu do jakéhokoliv interiéru. Při výběru laminátové podlahy hraje vzor a barevnost bezpochyby důležitou roli.
Vybírat je však třeba pečlivě, protože jednotlivé typy jsou dimenzovány pro různé zatížení a jejich vlastnosti, dané technologií výroby i použitými materiály se dost liší.
Třída zátěže
Třídu zátěže při koupi laminátové podlahy určuje oblast použití, ve které chcete podlahu použít. Čím vyšší provoz a zátěž bude na vaší budoucí laminátové podlaze, tím vyšší byste měli zvolit odpovídající třídu. Následující tabulka ukazuje ideální použití pro různé oblasti.
- třída zátěže 23
Laminátová podlaha této užitné třídy je vhodná pro použití do obytných prostor s nízkou intenzitou zátěže. Ložnice, jídelny, dětské pokoje, domácí pracovny. - třída zátěže 31
Laminátová podlaha této užitné třídy je vhodná pro použití do obytných prostor se střední intenzitou zátěže. Obývák, kuchyně, předsíně, ložnice, jídelny, dětské pokoje, pracovny. - třída zátěže 32
Laminátová podlaha této užitné třídy je vhodná pro použití do obytných prostor s intenzivním používáním a do komerčních prostor s nižší intenzitou zátěže. hotelové pokoje, chodby, Konferenční místnosti, obchody, kanceláře, obýváky, kuchyně, předsíně. - třída zátěže 33
Laminátová podlaha této třídy je vhodná pro použití do obytných i komerčních prostor s vysokou intenzitou zátěže. Hotelové haly a pokoje, chodby, konferenční místnosti a sály, obchody, kanceláře, předsíně.
Složení laminátových podlah
1, 2 - nášlapná vrstva je tvořena melaminovou pryskyřicí a podkladním dekoračním papírem, který bývá v dekoru dřeva nebo může imitovat kámen nebo dlažbu; čím je kvalitnější melaminová pryskyřice, tím je vyšší číslo udávající kvalitu povrchu
3 - nosnou desku tvoří velmi hustá, proti bobtnání zušlechtěná dřevovláknitá HDF deska
4 - na spodní straně dílce zajišťuje vysokou tvarovou stálost podlah stabilizační film bránící proniknutí vlhkosti
Laminátové podlahy se montují pomocí suchého zámku tzv. systémem click, tj. suchý spoj bez lepení, kdy se lamely nelepí pouze zaklapnou a ukládají jako plovoucí na rovný a suchý podklad.
Výhody laminátových podlah
- rychlá montáž,
- přijatelná cena,
- velký výběr vzorů
- odolnost na tlak (těžký nábytek, nábytková kolečka ani vysoké podpatky nezanechají žádné otisky),
- jsou těžce hořlavé a dobře odolávají i cigaretovému popelu,
- snadná údržba,
- díky uzavřenému povrchu se nemá kde usazovat prach,
- jsou barevně stálé a výrazně odolné proti vzniku skvrn (káva, víno, čaj ...),
- dobře odolávají negativním vlivům běžných čistících prostředků.
Nevýhody laminátových podlah
- jejich podstatu tvoří dřevitá vlákna, proto nesnášejí velkou vlhkost a nemohou se také pokládat na vlhký podklad (s výjimkou typů přímo určených pro vlhké prostory)
- jednou z nežádoucích vlastností laminátových podlah je hlučnost. Zmírňuje se protihlukovými podložkami pokládanými pod lamely, u některých typů je podložka přilepená už z výroby
- chladnější, tvrdší povrch
- poškozené lamely, např. pádem těžšího nebo ostrého předmětu, "nelze renovovat", musí se vyměnit
Laminátová podlaha vyhovuje tomu, kdo chce podlahu odolnou, nenáročnou na údržbu. Stačí ji vysát a občas přetřít vlhkým hadrem, nenanášejí se na ni žádné leštěnky, vosky, povrch je již ve výrobě upravený - opatřený ochrannou vrstvou z melaminové pryskyřice a laku. Povrch je tedy uzavřen a bez pórů, proto dobře odolává skvrnám, nevadí jí jehlové podpatky, nezašpiní se, z povrchu se dá všechno utřít.
Nezničitelná však není. Mohou ji poškrábat kovové nohy nábytku, kamínky, židle na kolečkách, poškodit těžké nebo padající předměty. Takovým způsobem poškozenou podlahu nelze reklamovat a nedá se ani povrchově opravit (renovovat), což při dřevěné podlaze není problém.
Každý materiál má své "pro" i "proti". A hlavně, ne každý se hodí do každého prostředí. Proto se nerozhodujte nejenom podle toho, co se vám líbí, ale vybírejte materiál, který bude i praktický a bezpečný. Pamatujte přitom: stůl či židli vyměníte snadno, ale podlaha by vám měla sloužit několik let. Šetřit se proto nevyplatí.
Rozhodně bychom se neměli řídit pouze financemi. Určitě nedoporučuji podlahy z obchodních řetězců, které jsou sice levnější, ale kvalita zůstává pozadu. Většina levných krytin se časem rychle prodraží. Podlaha je totiž nejvíce namáhanou částí bytu.